BTC / USD
37,648.52
0.74%
(+276.12)
ETH / USD
2,534.92
3.55%
(+86.8)
XRP / USD
0.61
0.56%
(0)
LTC / USD
109.63
1.52%
(+1.64)
EOS / USD
2.32
3.02%
(+0.07)
BCH / USD
294.23
0.48%
(+1.42)
ADA / USD
1.05
0.38%
(0)
XLM / USD
0.20
1.85%
(0)
NEO / USD
19.17
4.24%
(+0.78)
XEM / USD
0.10
4.99%
(0)
DASH / USD
95.14
2.39%
(+2.22)
USDT / USD
1.00
0%
(0)
BNB / USD
387.55
0.54%
(-2.11)
QTUM / USD
5.89
2.34%
(+0.14)
XVG / USD
0.01
0.9%
(0)
ONT / USD
0.48
2.21%
(+0.01)
ZEC / USD
93.11
4.09%
(+3.66)
STEEM / USD
0.32
5.82%
(+0.02)

Gong, Fiba Grubu’nun Gelecek Varlık ile Borsa İstanbul’a dönüşü için çaldı

35

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ile Fiba Grubu 15 yıl sonra Gelecek Varlık ile yeniden sermaye piyasalarına döndü. Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Borsamıza kote şirketlerle ve Borsamız üyesi aracı kurumlarla, elele vererek oluşturduğumuz sinerji, aynı gemide olan bizleri daha güçlü hale getiriyor” dedi. Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “Şirketimizin Borsa İstanbul’a girerken gösterdiği başarıyı sürekli kılmak amacıyla halka arz büyüklüğünün yarısına denk gelen, yaklaşık 180 milyon TL’yi fiyat istikrarı fonu olarak ayırdık” açıklamasında bulundu. Yatırımcıların toplam talebinin, planlanan satışın yaklaşık 7 katına ulaşarak 2 milyar TL’ye yaklaştığını ve bu talebi karşılamak için ek satışlar yaptıklarını belirten Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, “Sektörümüzün önündeki büyüme potansiyelini, bundan sonra da en verimli şekilde kullanacağız” diye konuştu.

Halk arzında yaklaşık 7 kat talep alan ve 2 milyar TL’ye yakın talep toplayan Gelecek Varlık, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamak için gongu çaldı. Gong töreni Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Varlık yönetim sektöründeki ilk halka arzda, ek satışlarla birlikte 360,4 milyon TL halka arz büyüklüğüne ulaşan Gelecek Varlık, GLCVY işlem kodu ile işlem görüyor.

“40 BİST kere maşallah” 

Borsa İstanbul’da çok özel bir gün yaşandığını ve bugünü özel kılan iki yönü bulunduğunu belirten Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun şunları söyledi:

“Bugün itibarıyla, bu sene gerçekleşen halka arzlarla Borsamızda işlem görmeye başlayan şirket sayımız 40’a ulaştı. 40 sayısı, geleneklerimizde bereketi, çoğalmayı, olgunlaşmayı sembolize eder. Bu sene halka arzlar açısından, maşallah bereketli bir yıl geçiriyoruz. Bu durum, Sermaye Piyasalarımızın ve Borsamızın olgunluk seviyesini de gösteriyor. Bu nedenle, bu sene gerçekleşen halka arzlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve 40 BİST kere maşallah diyorum. Bugünü özel kılan ikinci yönü ise, Borsa tarihinde ilk defa, iki şirketin gong törenini aynı anda birlikte yapıyor olmamızdır. Büyük bir özveriyle ve çok değerli vizyoner bir bakış açısı ile, birlikte bir gong töreni yaparak, bu sinerjiyi yansıtan bir ortam oluşturdukları için, her iki şirketimizin kıymetli yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Borsamıza kote şirketlerle ve Borsamız üyesi aracı kurumlarla, elele vererek oluşturduğumuz sinerji, aynı gemide olan bizleri daha güçlü hale getiriyor. Bu birlikteliğimizin bir sembolü olarak, Borsamıza uzun yıllardır şirket kazandıran iki aracı kurumumuzu, her iki şampiyonumuzu, Ak Yatırımı ve Garanti Yatırımı tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum ve birlikte daha güçlüyüz diyorum.”

“Gelecek Varlık’ın en beğenilen kurumlardan biri olacağına inanıyorum”

Gong Töreni’nde söz alan Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, yaklaşık 15 yıl aradan sonra Gelecek Varlık’la Borsa İstanbul’a dönmekten heyecan ve mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

“2006 yılında Grubumuz tarafından Finansbank’ın hâkim hissesinin satışı ile Borsa İstanbul’dan ağız tadıyla ayrılmıştık. Bu süre içinde gerek yatırımcılarımızla bir arada olmayı gerekse burada borsanın havasını solumayı çok özlemişiz. Grubumuzun gözbebeği şirketlerinden Gelecek Varlık’ın yatırımcılardan büyük ilgi ve teveccüh görmesinin hem gurur hem de sorumluluğunu taşıyoruz.”

Fiba Grubu’nun sermaye piyasalarındaki deneyimi ve Gelecek Varlık’ın güçlü mali yapısıyla yatırımcıların beklentilerini karşılayacağını belirten Özyeğin şunları ifade etti:

“Şirketimizin Borsa İstanbul’a girerken gösterdiği başarıyı sürekli kılmak amacıyla halka arz büyüklüğünün yarısına denk gelen, yaklaşık 180 milyon TL’yi fiyat istikrarı fonu olarak ayırdık. Sektöründe lider konumda bulunan ve başarılı bir halka arz ile alanında bir ilke daha imza atan Gelecek Varlık’ın yatırımcılarıyla birlikte artan finansman gücünü en iyi şekilde değerlendireceğinden eminim. Büyüme ivmesinin önümüzdeki dönemde hız kazanarak artacağına inandığım varlık yönetimi sektörünün, güçlenen sermaye yapısıyla gerçek potansiyeline ulaşacağına, Gelecek Varlık’ın da Borsa İstanbul’un güçlü ekosistemi içinde en beğenilen kurumlardan biri olacağına inanıyorum.”

 “Sektörümüzün büyüme potansiyelini, en verimli şekilde kullanacağız”

Yatırımcılardan gelen yaklaşık 2 milyar TL tutarındaki talebin kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu yüksek talebi karşılamak üzere yaklaşık 60 milyon TL kadar daha ek satış gerçekleştirdiklerini belirten Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan şunları söyledi:

“Borsa İstanbul’da, yatırımcıların güven duyduğu bir şirketler topluluğunu, yani Fiba Grubu’nu temsil etmenin yanında, ülkemizin finansal sisteminin sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesine büyük katkı sunan bir sektörü temsil edeceğiz. Ekonomideki doğal daralmaları aşmak üzere kredi genişlemelerinin yaşandığı geçiş dönemlerinin ardından finans sektöründe yaşanan toparlanma süreçleri, varlık yönetim şirketleri için büyük fırsatlar sunuyor. Sektörümüzün önündeki büyüme potansiyelini, bundan sonra da en verimli şekilde kullanacağız. BDDK’ya bağlı bir kurum olarak bugüne kadar titizlikle inşa ettiğimiz şeffaf yönetim yapımızı da Borsa İstanbul’da var olmanın sorumluluğuyla güçlü şekilde devam ettireceğiz. Gelecek Varlık’ın halka arz sürecine katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunarız.”

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.