Bitfinex 110. Alpha Raporu’nu yayımladı: ETF çıkışlarında dip yakın mı

Bitfinex 110. Alpha Raporu’nu yayımladı: ETF çıkışlarında dip yakın mı

Vakıf Katılım

Bitfinex Alpha Raporu’na göre kripto piyasası şu anda günlük, haftalık ve aylık bazda dip seviyelere yaklaşırken bir dakika ile on beş dakika arasındaki daha kısa zaman dilimlerinde de düşüş trendi yaşanıyor. Geçen hafta Almanya hükümetinin beklenmedik bir şekilde el konulan Bitcoin’leri satışa sunması, piyasaya önemli miktarda arz fazlası getirdi. Bu durum, Mt. Gox alacaklılarının ve madencilerin üzerindeki baskıları da hatırlattı.

ABD'deki spot Bitcoin ETF’leri, geçen hafta 544,1 milyon dolarlık bir çıkış yaşayarak piyasada negatif bir etki yarattı. Ancak bu durum Bitcoin’e olan gerçek duyarlılıktan çok, baz ve fonlar arasındaki arbitrajın çözülmesiyle ilişkilendirildi. Geçen haftaki Bitfinex Alpha'nın raporunda da belirtildiği üzere, ETF'lerdeki büyük satışlar genellikle Bitcoin fiyatlarında görülen yerel diplerle korelasyon gösteriyor.

Genel kripto piyasa kapitalizasyonu azalırken, perşembe ve cuma günleri yüksek volatilite yaşanan bir modelin izleri de görülüyor. Geçen hafta perşembe ve cuma günleri arasında yaklaşık yüzde 5’lik bir zirve-dip düşüşü yaşandı. Bu, Bitcoin için oldukça ciddi bir değişim oldu. Tarihsel olarak bu büyüklükteki hareketler genellikle en az bir yerel dip sinyali verdi. Örneğin 11 Haziran'da yaşanan benzer bir hafta içi düşüş yeni bir yerel fiyat tabanının oluşumuna yol açtı. Bu tür ciddi düşüşler, yatırımcılar için potansiyel yatırım fırsatları sunarak onların ilgisini çekiyor.

Ancak, piyasa sabırla durumu gözler durumda. BTC arz fazlası satışlarından kaynaklanan baskının devam etmesi ve yukarı yönlü hareketi tetikleyecek herhangi bir katalizörün olmaması, ETH ETF onaylarının gelmesiyle birlikte altcoinlere karşı olumlu yaklaşımların yenilenmesi gibi senaryolar kısa vadede görülebilir.

Kripto dünyasında son haberler arasında belki de en önemlisi, Almanya hükümetinin geçen cuma yaptığı ve BTC fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulunan, 195 milyon dolar değerindeki Bitcoin satışları oldu. Başka bir gelişmede ise BlackRock, VanEck ve Franklin Templeton gibi önde gelen ETF sağlayıcıları, Ethereum ETF başvurularını desteklemek amacıyla yeniden düzenlenmiş kayıt belgelerini sundu.

  Hibya Haber Ajansı