Bitfinex Alpha Raporu’nu yayımladı

Bitfinex Alpha Raporu’nu yayımladı

Vakıf Katılım

Bitcoin ve Ether, bu sene boyunca gösterdikleri olağanüstü performansla birlikte, geleneksel yatırım araçlarını geride bıraktı ve aynı zamanda, düşüşlere karşı ciddi bir direnç ve toparlanma gücü de göstererek yükselişini sürdürdü. BTC, altına göre yüzde 93 daha fazla değer kazanırken, yine ETH de yüzde 39 oranında pozitif yönde ayrıştı. Bunun yanı sıra BTC ve Ether arasındaki performans korelasyonu da yüksek kalmaya devam ediyor. 

BTC, “dijital altın” statüsüne sahip olduğu ve kurumsal açıdan daha fazla benimsendiği için kripto varlıklar içinde üstün bir performans sergiliyor. BTC ve altın gibi emtialar önemli zirve seviyelerine ulaşırken S&P 500 ve NASDAQ gibi belli başlı endekslerde düzeltme hareketi hala devam ediyor. Piyasalarda meydana gelen bu farklılaşma, kripto paraların dengeli bir şekilde geleneksel piyasalardan daha iyi performans göstermeye devam ettiğine ve piyasa dinamiklerinde yaşanacak muhtemel bir değişime işaret ediyor. 

Yatırımcılar Bitcoin’in yükseleceğine dair inançlarını koruyor

BTC’nin fiyatında, yıl başından bu yana yüzde 110’un üzerinde bir artış gerçekleşti ve orta vadeli kripto yatırımcıları realize edilmemiş zarardan kâra geçti. Geçmiş verilere göre oluşturulan modellerde, ciddi fiyat dalgalanmalarının, özellikle de acemi yatırımcıların bir anda piyasaya hücum etmesiyle genellikle fiyatlarda konsolidasyona veya sert geri çekilmelere neden olduğu gösteriliyor. Bununla birlikte, azalan Coin Days Destroyed Metriği (CDD), uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının Bitcoin fiyatlarının yükseleceğine olan inançlarını koruduklarını ve istikrarlı, sağlam bir tutum sergilediklerini ortaya koyuyor. Ayrıca, cüzdanlarında büyük miktarda BTC bulunan yatırımcılarda da herhangi bir hareket görünmüyor. Bu durum, fiyatların yükselme yönünde olduğunu ya da gelecekteki belirsizlik ve risklere karşı kendilerini korudukları anlamına geliyor.   

Fed, gösterge faiz oranlarını yüzde 5,25 ile 5,50 arasında sabit tuttu

Kripto varlıklarının bu yılki dayanıklılık ve kendini toparlama gücü, bir bakımdan da ekonominin dizginlerini sıkıca tutan, ancak daha fazla sıkıştırmayan Federal Rezerv’in aldığı pozisyonun piyasalara olan yansımasından ileri geliyor. Fed, beklenen bir hamleyle, gösterge faiz oranlarını yüzde 5,25 ile 5,50 arasında sabit tutarken, ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin tahminlerini pozitif anlamda yükselterek ekonomiye olan güvenin arttığına yönelik bir sinyal verdi. 

Kripto dünyasında farklı gelişmeler de yaşanıyor. PayPal, PYUSD ile stablecoin alanına girecekken, SEC engeline takıldı. SEC’nin, şirket aleyhine mahkeme celbi çıkartması ABD’deki kripto varlıklarına yönelik incelemenin devam ettiğini gösteriyor.

Gürcistan Ulusal Bankası ise dijital Gürcü Larisi pilot uygulaması için Ripple ile bir ortaklık arayışına girdi. Bu projeyle, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) yönelik araştırma ve incelemelerin tam da küresel çapta arttığı bir dönemde, Gürcistan’ın blockchain teknolojisini finansal sistemlerine entegre etme konusundaki kararlılığı vurgulanmış oluyor.

  Hibya Haber Ajansı