Web3’e geçiş yapmak isteyen başarılı girişimlerle deneyimlerimizi paylaşıyoruz

Web3’e geçiş yapmak isteyen başarılı girişimlerle deneyimlerimizi paylaşıyoruz

Vakıf Katılım

Blockchain ve kripto para ekosistemini bir araya getiren ve ekosistemdeki birçok önemli ismin konuşmacı olarak katıldığı Istanbul Blockchain Week etkinliğinde Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu da bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Web3 inkübasyonlarının avantajlarına değinen Azizoğlu, girişimlerin ve projelerin blockchain teknolojisinden faydalanması gerektiğinin altını çizdi.

Bugün blockchain teknolojisi sayesinde yeni bir kitle fonlaması yönteminin doğduğunu ifade eden Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, “Şu anda Türkiye’de girişimlerin çeşitli yollarla finansman bulmaları mümkün. Blockchain teknolojisinin gelişimiyle beraber tüm bu yollara Web3 de eklendi. Web3 aslında size token’larınızı bir hizmet aracı olarak kullanma fırsatı sunuyor.” dedi. 

Diğer taraftan bugün kurumların ve projelerin henüz bu sürecin başında, token’laştırma aşamasında sorun yaşayabildiğini belirten Azizoğlu, Web3'te çok fazla iş birliği hizmetlerinin ve hizmet sağlayıcısının bulunmadığını, öte yandan yine çoğu hizmet sağlayıcısının şirketleşmemiş ve deneyimsiz bir yapıya sahip olduğu için olumsuz deneyimlerle karşılaşılabildiğini söyledi.

“Web3 dönüşümünün henüz çok başındayız”

Katılımcılarla Web3’ün geleceğine ilişkin görüşlerini de paylaşan Coinoxs CEO’su, “Web3 dönüşümünün henüz çok başındayız ama yine de bu zamana kadar ciddi bir yol aldık. Örneğin bugün Meta ismini alan Facebook’un Web3 ve metaverse üzerine ciddi bir çalışma sergilediğini biliyoruz. Apple zaten bazı geçerli entegrasyonlarla ilgileniyor, Microsoft’un blockchain bölümü bulunuyor. Bu nedenle Web3'ün gelecekteki projeksiyonu çok büyük çünkü müşteri ile kurum arasında bir katmanı ortadan kaldırıyor.” dedi.

Coinoxs olarak şu anda 6 projenin yer aldığı bir inkübasyon programlarının olduğunu belirten Can Azizoğlu, “Coinoxs olarak yürüttüğümüz inkübasyon programımızda altı proje var. Burada Web3’e geçmek isteyen başarılı girişimlerle deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Onlara Web3 dönüşümleri için birebir hizmet ve çözümler sunuyor, token’izasyon desteğiyle de fon elde etmelerini sağlıyoruz. Öte yandan her iş projesinin token’laştırılması gerekmeyebiliyor. Böyle bir durumda da onları token’laştırmıyor, ürün veya hizmetlerine blockchain entegrasyonu sağlıyoruz.” dedi.

  Hibya Haber Ajansı